NULL string(0) ""

Uchwała nr IX/69/2024Rady Gminy Płużnicaz dnia 20 grudnia 2024w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Płużnica w latach 2025-2029Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1465, poz. 1572) oraz art. 21 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2023 r., poz. 725) oraz a uchwala się, co następuje:

Uchwała nr IX/69/2024
Rady Gminy Płużnica
z dnia 20 grudnia 2024


w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Płużnica w latach 2025-2029

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 1465, poz. 1572) oraz art. 21 ust. 1 pkt. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2023 r., poz. 725) oraz a uchwala się, co następuje:


Postanowienia ogólne

§ 1. 1. Uchwala się Wieloletni program gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Płużnica w latach 2025-2029 określający potrzeby remontowe, wysokości wydatków z tym związanych, politykę czynszową, zasady zarządzania zasobem, źródła finansowania oraz inne działania mające na celu poprawę wykorzystania i racjonalizację gospodarowania zasobem mieszkaniowym.
2. Wieloletni program zawiera zasady tworzenia i wdrażania długookresowej strategii dotyczącej gospodarowania zasobem, a jednocześnie daje podstawę organowi wykonawczemu gminy do podejmowania bezpośrednich, bieżących decyzji operacyjnych.

§ 2. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminnym i o zmianie Kodeksu cywilnego;
2) Gminie – należy przez to rozumieć Gminę Płużnica;
3) Wójcie – należy przez to rozumieć Wójta Gminy Płużnica;
4) starym zasobie mieszkaniowym – należy przez to rozumieć lokale mieszkalne położone w miejscowości Płużnica (bez bloku nr 59B) oraz Wiewiórki;
5) nowym zasobie mieszkaniowym – należy przez to rozumieć budynek wielorodzinny (blok) położony pod adresem Płużnica 59B;
6) lokalach socjalnych – należy przez to rozumieć lokale mieszkalne położone w miejscowości Goryń, Orłowo, Wieldządz.

Rozdział 1. Wielkość oraz stan techniczny zasobu mieszkaniowego gminy

§ 3. Zasób mieszkaniowy obejmuje lokale mieszkalne, wchodzące w skład tak zwanego starego zasobu mieszkaniowego, nowego zasobu mieszkaniowego oraz lokale socjalne stanowiące własność Gminy Płużnica. Aktualnie Gmina Płużnica posiada 37 lokali mieszkalnych ogółem i planuje w latach objętych programem sprzedaż części tych mieszkań zgodnie z załącznikiem nr 5 do niniejszej uchwały.

§ 4. Gospodarowanie zasobem mieszkaniowym Gminy obejmuje zespół czynności związanych z eksploatacją, administrowaniem, technicznym utrzymaniem, korzystaniem z nieruchomości oraz rozporządzaniem nią.

§ 5. 1. Nieruchomościami wchodzącymi w skład zasobu mieszkaniowego gospodaruje Wójt Gminy opierając się na zasadach:
1) utrzymania zasobu w należytym stanie technicznym i realizacji niezbędnych remontów;
2) zapewnienia stałego i nieprzerwanego świadczenia usług w zakresie zarządzania zasobem;
3) zaspokajania potrzeb mieszkaniowych poprzez racjonalne wykorzystanie zasobu mieszkaniowego.
2. Stan techniczny zasobu mieszkaniowego jest zróżnicowany i uzależniony od wieku budynków, przeprowadzonych remontów oraz od stanu jego utrzymania.

§ 6. 1. Prognozę wielkości oraz stanu technicznego zasobu mieszkaniowego Gminy Płużnica z podziałem na lokale mieszkalne i socjalne w latach 2025-2029 określa załącznik nr 1.
2. W ramach czynności zarządzania i administrowania zasobem mieszkaniowym gminy, będą w szczególności wykonywane następujące zadania:
1) prowadzenie ewidencji nieruchomości i ich użytkowników;
2) utrzymanie nieruchomości i terenów do nich przyległych w należytym stanie technicznym oraz sanitarno-porządkowym;
3) naliczanie należności za korzystanie z lokali oraz prowadzenie windykacji tych należności;
4) czynności prawne w imieniu Gminy związane z obsługą najemców;
5) zlecenia konserwacji i drobnych remontów;
6) remonty określone w Planie remontów i modernizacji wynikających ze stanu technicznego budynków i lokali w latach 2025-2029 stanowiącym załącznik nr 2;
7) przeglądy techniczne i kontrole stanu technicznego w zakresie określonym odrębnymi przepisami i prowadzenie dokumentacji przewidzianej przepisami;
8) inne usługi na rzecz użytkowników nieruchomości, związane z zarządzaniem nieruchomościami wynikające z odrębnych przepisów szczególnych.

Rozdział 2. Zasady najmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy

§ 7. 1. Prawo ubiegania się o przydział lokalu mieszkalnego w bloku w miejscowości Płużnica mają osoby, które spełniają następujące kryteria dochodowe:
1) średni dochód brutto z gospodarstwa domowego w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa wynosi w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku:
a) w gospodarstwach jednoosobowych od 150 % do 400 % najniższej emerytury;
b) w gospodarstwach wieloosobowych od 120 % do 300 % najniższej emerytury.
2. Za dochód w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się sumę wszystkich dochodów brutto członków gospodarstwa domowego na podstawie przedłożonych oświadczeń.
3. W przypadku, gdy liczba wniosków o najem lokali w bloku w miejscowości Płużnica będzie przekraczać liczbę dostępnych lokali, to wówczas będą brane pod uwagę następujące kryteria dodatkowe:
a) liczba dzieci - brak dzieci (0 punktów), 1-2 dzieci ( 2 punkty), 3 i więcej dzieci ( 3 punkty),
b) posiadanie innego lokalu mieszkalnego – brak lokalu mieszkalnego (2 punkty), współwłasność lokalu mieszkalnego (1 punkt), własność lokalu mieszkalnego (0 punktów),
c) inne, szczególne i trudne sytuacje losowe, rodzinne (3 punkty).
4. Osoba ubiegająca się o przydział lokalu mieszkalnego w bloku w Płużnicy zobowiązana jest do złożenia wniosku, którego wzór określi Wójt Gminy Płużnica w drodze zarządzenia.
5. Do wniosku należy dołączyć:
1) oświadczenie o uzyskanych dochodach wszystkich wymienionych we wniosku osób;
2) inne dokumenty potwierdzające aktualna sytuację mieszkaniową, rodzinną i materialną.

§ 8. 1. Prawo ubiegania się o przydział lokalu socjalnego mają osoby, które złożą wniosek o najem lokalu socjalnego wraz z opinią o sytuacji socjalno-bytowej wydaną przez Płużnickie Centrum Usług Społecznych.
2. Wnioski o przydział lokalu socjalnego opiniuje Społeczna Komisja Mieszkaniowa.
3. Lokale socjalne wynajmowane są na czas oznaczony do 1 roku.
4. Społeczna Komisja Mieszkaniowa, opiniuje wnioski o przydział lokalu w oparciu o następujące kryteria:
a) ocena obecnych warunków mieszkaniowych – własność (0 punktów), brak tytułu (2 punkty), najem (1 punkt), brak lokalu (10 punktów),
b) wyposażenie lokalu – centralne ogrzewanie jest (0 punktów), brak (1 punkt),
c) ciepła woda bieżąca – jest (0 punktów), brak (1 punkt),
d) łazienka – jest (0 punktów), brak (1 punkt),
e) kuchnia – jest (0 punktów), brak (1 punkt).
5. Ocena sytuacji wnioskodawcy:
a) okres zamieszkiwania na terenie Gminy – 5 punktów,
b) inne szczególne sytuacje – 10 punktów,
c) inwalidztwo jednego z członków rodziny – nie (0 punktów), umiarkowany (2 punkty), znaczny (3 punkty),
d) dochód rodziny wg ustawy o pomocy społecznej – pow. 100% (0 punktów), 75-100% (3 punkty), 50-75 % (2 punkty), poniżej 50% (3 punkty).

§ 9. Prawo ubiegania się o przydział lokalu mieszkalnego z tzw. starego zasobu mieszkaniowego, do którego wchodzą trzy mieszkania położone w miejscowości Płużnica i Wiewiórki, mają osoby, które spełniają kryteria opisane w § 7 niniejszej uchwały.

§ 10. 1. Wójt Gminy powołuje w drodze Zarządzenia Społeczną Komisję Mieszkaniową i określa jej zadania.
2. Wszystkie złożone wnioski o najem lokali w starym zasobie mieszkaniowym i bloku w miejscowości Płużnica przedstawione są do zaopiniowania Społecznej Komisji Mieszkaniowej w oparciu o kryteria zawarte w § 7 niniejszej uchwały, a lokale socjalne wg kryteriów zawartych w § 8.
3. W przypadku niespełnienia kryteriów określonych w § 7 następuje negatywna weryfikacja wniosku, skutkująca pozostawieniem go bez dalszego rozpatrzenia.
4. Wnioskodawca po pozytywnej weryfikacji wniosku o najem mieszkania w bloku w miejscowości Płużnica musi dokonać wpłaty kaucji na konto Gminy Płużnica w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal mieszkalny, a w przypadku mieszkań ze starego zasobu w wysokości 3-krotności miesięcznego czynszu za dany lokal mieszkalny.

Rozdział 3. Analiza potrzeb - Remonty i modernizacja

§ 11. 1. Przewidywaną wysokość wydatków w latach 2025-2029 z podziałem na koszty bieżącej eksploatacji oraz koszty remontów i modernizacji lokali i budynków wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy oraz koszty zarządu nieruchomościami wspólnymi, których Gmina jest jednym ze współwłaścicieli określa załącznik nr 3.
2. Remonty i modernizacje budynków i lokali mieszkalnych prowadzone będą w miarę zaistniałych potrzeb oraz możliwości gminy. Oprócz bieżących napraw, konserwacji i usuwania awarii, przewiduje się głównie remonty przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa budynków oraz zachowania zasobu mieszkaniowego w stanie niepogorszonym.
3. Z uwagi na bardzo dobry stan lokali stanowiących nowy zasób mieszkaniowy gminy znajdujących się w bloku w Płużnicy, nie przewiduje się ich remontów w okresie obowiązywania Programu. Utrzymanie tych lokali sprowadzać się będzie do napraw gwarancyjnych i bieżących.

Rozdział 4. Sprzedaż lokali i finansowanie gospodarki mieszkaniowej

§ 12. Źródła finansowania gospodarki mieszkaniowej określają:
1. Roczne przychody uzyskane z tytułu najmu lub dzierżawy zasobów mieszkaniowych jako źródła finansowania gospodarki mieszkaniowej gminy w latach 2025-2029 – załącznik nr 4;
2. Planowana sprzedaż lokali w latach 2025-2029 – załącznik nr 5.

§ 13. 1. Lokale mieszkalne ze starego i nowego mieszkaniowego zasobu gminy, mogą być sprzedawane najemcom posiadającym zawarte umowy najmu na czas nieoznaczony na ich wniosek. Do sprzedaży stosuje się zasady określone ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
2. Lokale w nowym zasobie mieszkaniowym mogą być sprzedawane najemcom, którzy mają zawartą umowę najmu co najmniej przez okres 2 lat. Sprzedaż tych lokali odbywa się za 100 % ich wartości po wycenie biegłego rzeczoznawcy majątkowego.
3. Sprzedaż lokali w starym zasobie mieszkaniowym odbywa się na zasadzie zastosowania 2% bonifikaty od aktualnej wartości lokalu za każdy rok zamieszkiwania lub pracy na terenie gminy.

Rozdział 5. Zasady polityki czynszowej

§ 14. 1. Stawkę czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych ustala Wójt Gminy zarządzeniem w wysokości do 3 % wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztów odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w stosunku rocznym ogłaszanym przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego w oparciu o art. 1 i 8 ustawy.
2. Wójt Gminy ustalając stawki czynszu uwzględnia zróżnicowanie w standardzie zasobu mieszkaniowego przez stosowanie zwyżek do stawki bazowej.

§ 15. 1. Za wynajęty lokal mieszkalny najemca obowiązany jest uiszczać miesięczny czynsz najmu wynikający z kosztów administrowania, konserwacji, utrzymania odpowiedniego stanu technicznego budynku, utrzymania zieleni i wszystkich pomieszczeń wspólnego użytkowania, otoczenia budynku oraz należnego podatku od nieruchomości.
2. Najemca oprócz czynszu jest obowiązany do uiszczania związanych z eksploatacją mieszkania opłat należnych od właściciela, tj. opłat za dostawę do lokalu energii elektrycznej, wody oraz za odbiór nieczystości stałych i płynnych w wypadkach gdy korzystający z lokalu nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów lub dostawcą usług.

§ 16. Określa się czynniki podwyższające stawkę czynszu z uwagi na wyposażenie techniczne podwyższające standard lokalu mieszkaniowego w starym zasobie mieszkaniowym:
1. Instalacja wodna - 20 %;
2. Instalacja kanalizacyjna - 20 %;
3. Centralne ogrzewanie - 30 %.

§ 17. Stawka czynszu za lokale socjalne i pomieszczenia tymczasowe wynosi połowę stawki najniższego czynszu obowiązującego w tzw. starych zasobach mieszkaniowych Gminy.

§ 18. 1. W czasie trwania stosunku najmu wynajmujący może podwyższyć stawkę czynszu, jeśli dokonał w lokalu ulepszeń mających wpływ na wysokość czynszu.
2. Przed zmianą umowy najmu spowodowaną zmianą wysokości czynszu należy sporządzić protokół stwierdzający fakt powstania dokonania ulepszeń.

§ 19. W trakcie realizacji programu może ulec zmianie zakres związany z remontami lub modernizacją substancji mieszkaniowej i jest on zatwierdzany w planie rzeczowym remontów w każdym roku.

Rozdział 6. Zarządzanie mieszkaniowym zasobem gminy i pozostałe postanowienia

§ 20. 1. Mieszkaniowym zasobem gminy zarządza Wójt Gminy.
2. Z realizacji programu Wójt Gminy składać będzie Radzie Gminy Płużnica sprawozdania do dnia 30 czerwca każdego roku za rok miniony.

§ 21. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 22. Traci moc uchwała nr XI/80/2019 Rady Gminy Płużnica z dnia 6 grudnia 2019 r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Płużnica w latach 2020-2024.

§ 23. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

{IX692024}
Uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Nr 7727 z dnia 2024-12-27

metryczka


Odpowiada za treść: Urząd Gminy w Płużnicy
Opublikował: Ilona Kopacz (31 grudnia 2024, 08:09:31)

Ostatnia zmiana: brak zmian
Liczba odsłon: 75