Zasady stosowania i używania herbu gminy Płużnica
Zmiany w herbie gminy
Pomysł nadania znaku herbowego wziął się z potrzeby identyfikacji i integracji naszej lokalnej społeczności wokół konkretnego symbolu. Inicjując tą myśl pozyskałem wsparcie władz gminy z ówczesnym wójtem Leszkiem Kawskim. W formułowaniu propozycji takowego odwoływaliśmy do przeszłości „stołecznej” wsi Płużnica. Było to bezpośrednie nawiązanie do pochodzenia słowa Płużnica …. płoska … pluskać (jeziora – ryby)… płużyca … płużyć … Pług…. Rozważano też nawiązanie do niemieckiej nazwy wsi Pfeilsdorf. Pfeil – strzała … dorf – wieś … Ostatecznie z kilkunastu plastycznych propozycji opracowanych przez Dorotę Horodecką z Nowej Wsi Królewskiej i Waldemara Okońskiego z Orłowa radni przyjęli wizerunek części pługa (korpus płużny) jako uniwersalny symbol wyrażający tradycję rolniczą naszej małej ojczyzny. Rada Gminy podjęła w tej kwestii uchwałę. Na tej podstawie używano tego znaku, od czas do czasu zmieniając jego szczegóły konturowe i kolorystyczne.
Chcąc ostatecznie nadać funkcjonującemu już w świadomości społecznej gminnemu znakowi herbowemu sformalizowaną postać, w 2004 roku wystąpiłem do Komisji Heraldycznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wydanie opinii o używanym herbie gminy Płużnica, według uchwały Rady Gminy z dnia 5 czerwca 1991 roku. W pierwotnym ujęciu herb ten został opisany w następujący sposób: „ W polu zielonym czarny korpus płużny z wrysowaną na nim żelazną redlicą, nałożoną na ostrze lemiesza. Znad odkładnicy widoczna jest część grządzieli”. Przesłanka ideowa była następująca: „Rada polecała znak ten otoczyć szacunkiem, gdyż jest on symbolem wsi, rolnictwa i codziennego trudu mieszkańców gminy Płużnica”.
Komisja Heraldyczna zaproponowała dokonanie kilku zmian, między innymi dotyczyły kształtu tarczy herbowej (hiszpańska II), koloru korpusu pługa (złotego – żółtego), nadania kształtowi korpusu płużnego bardziej wyraźnego kształtu, opasania tarczy herbowej czarną linią. Po uwzględnieniu tych kilku zmian wykonanych przez Waldemara Okońskiego ostatecznie Komisja Heraldyczna uchwałą nr 90-837/O/2009 z dnia 17 kwietnia 2009 roku wydała pozytywną opinię o trafności wyboru godła herbowego, a także zgodności projektu z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną.
Wnoszę więc do Rady gminy o zniesienie poprzedniej uchwały Rady z 1991 roku i przyjęcie nowej, ustanawiającej herb gminy według następującego opisu: „W tarczy herbowej (wzór hiszpańskiej II) obwiedzionej czarną linią, widnieje złoty korpus płużny z wystającą częścią grządzieli”.
Janusz Marcinkowski
Zasady stosowania i używania herbu gminy Płużnica
Poniższe zasady określają sytuacje, przypadki oraz sposoby używania herbu Płużnica.
OCHRONA HERBU GMINY
- Herb Gminy podlega ochronie prawa i może być używany wyłącznie zgodnie z zapisami ustalonymi w niniejszym regulaminie.
- Herb Gminy może być używany do celów handlowych, reklamowych lub innych związanych z uzyskiwaniem dochodu wyłącznie za zgodą Wójta wyrażoną pisemnie na wniosek zainteresowanych.
- Wniosek, o którym mowa w ust. 2 powinien wskazywać sposób i formę używania wizerunku herbu gminy oraz projekt lub prototyp przedmiotu, na którym ma być umieszczony wizerunek herbu gminy.
- Wójt Gminy Płużnica może cofnąć zgodę na używanie wizerunku herbu gminy, jeżeli będzie on używany niezgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie.
- W sprawach nieuregulowanych w Regulaminie, indywidualną decyzję co do konkretnych okoliczności i warunków użycia wizerunku herbu podejmuje w każdym przypadku Wójt Gminy.
HERB GMINY PŁUŻNICA
1. Herb Gminy Płużnica jest symbolem tożsamości i samodzielności integrującym lokalną społeczność, stanowi reprezentacyjny element rozpoznawczy jednostki terytorialnej. Herb jest równocześnie symbolem władzy samorządowej pochodzącej z demokratycznego wyboru, która sprawowana jest na rzecz i w imieniu ogółu mieszkańców Gminy Płużnica.
2. Herb może być umieszczany na:
- siedzibach samorządowych władz gminy, gminnych jednostek organizacyjnych i pomocniczych, a także w budynkach i pomieszczeniach Urzędu Gminy oraz jednostek samorządowych,
- blankietach korespondencyjnych stosowanych przez Przewodniczącą Rady Gminy oraz Wójta Gminy Płużnica, a także na ozdobnych obwolutach,
- gminnych pismach, drukach i wizytówkach urzędowych oraz jednostek podlegających samorządowi gminy, a także upominkach o charakterze promocyjnym,
- pismach i drukach innych instytucji publicznych: organizacji typu non-profit, szkół, stowarzyszeń, klubów sportowych działających na obszarze gminy Płużnica, osób prawnych, fizycznych nastawionych na osiągnięcie zysku na: przedmiotach, drukach mających charakter promocyjny, reklamowy lub pamiątkarski przeznaczonych do obrotu handlowego - herb może być na podstawie pisemnej zgody Wójta Gminy Płużnica.
- tablicach pamiątkowych fundowanych przez władze samorządowe Gminy Płużnica,
- słupach lub rogatkach usytuowanych na granicach administracyjnych Gminy Płużnica,
- sztandarach instytucji i jednostek organizacyjnych podlegających samorządowi gminnemu.
3. Zgodę na używanie Herbu Gminy Płużnica wydaje się na czas określony, po uprzedniej analizie sposobu wykorzystania znaku i zatwierdzeniu projektu. Urząd Gminy w Płużnicy prowadzi rejestr udzielanych zezwoleń.
4. Herb Gminy Płużnica we wszystkich aspektach jego stosowania powinien być wykonany zgodnie z wzorem, zachowaniem formy
i kolorystyki.
5. Dopuszcza się używanie herbu gminy (godła gminy) w formie niebarwnej grafiki.
6. Wzór herbu określa załącznik do niniejszego regulaminu.
Herb gminy w formacie GIF (92kB)
Poprzednie wersje herbu:
Obowiązująca wersja herbu zatwierdzona uchwałą rady gminy w dniu 30 czerwca 2009 r.
Wersja herbu obowiązująca do 30 czerwca 2009 r.
Poprzednia, najstarsza wersja herbu
metryczka
Wytworzył: Janusz Marcinkowski (24 lipca 2009)
Opublikował: Mariusz Bartosik (24 lipca 2009, 07:23:06)
Ostatnia zmiana: Mariusz Bartosik (24 lipca 2009, 07:57:54)
Zmieniono: dodanie wpisu
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 14767